а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

допрочита

допрочитаат
Вид збор: Глагол, свршен
Прочита целосно, до крај.
Англиски: read
Примери:
Долго време се мачам да ја допрочитам книгава.
Изведенки
допрочитува несв.
допрочитуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи