а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

допржи

допржат
Вид збор: Глагол, свршен
Испржи добро, доволно.
Англиски: roast
Употреба: Гастрономија
Примери:
Ги допржи рибите и ги принесе на масата.
Изведенки
допржува несв.
допржуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК