а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

допрецени

допреценат
Вид збор: Глагол, свршен
Прецени добро, објективно (обично негирано).
Примери:
Не ги допрецени работите како што треба.
Изведенки
допреценува несв.
допреценуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи