а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

допраши

допрашат
Вид збор: Глагол, свршен
За лозје, градина - заврши со прашењето.
Употреба: Земјоделство
Примери:
Отидовме на нива да го допрашиме гравот.
Изведенки
1. допрашува несв.
допрашуваат
2. допрашување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи