а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

допраша

допрашаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Испраша се, до крај.
Англиски: question Албански: pyes të gjitha
Примери:
Ти праша, ама не допраша како што треба.
2. (се допраша) Се распраша, се договори, побара совет или мислење од некого.
Англиски: consult Албански: kërkoj këshill
Примери:
Потрчаа да се допрашаат до пријатели.
Ќе беше подобро да се допрашавме.
Изведенки
1. допрашува несв.
(се) допрашуваат
2. допрашување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи