а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доправи

доправат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи нешто до крај.
Англиски: repair
Примери:
Тој ја доправи авлијата.
Слегоа во долот за да ги доправат вирчињата.
Изведенки
1. доправа несв.
доправаат
2. доправање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи