а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

допости

допостат
Вид збор: Глагол, свршен
Издржи со постење до крај.
Примери:
Се заколна дека ќе допости до празникот.
Изведенки
допостува несв.
допостуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи