а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дополу

Вид збор: Прилог
До половина, до средина.
Англиски: half
Примери:
Дополу рид се молкнев по врвицата низ грмушки и трње.
Вратата е дополу отворена.
Шишето стои на маса, испиено само дополу.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи