а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дополнителен

дополнителни
Вид збор: Придавка
Што служи како дополнување, додаток кон нешто.
Англиски: additional Албански: plotsuese
Примери:
Дополнителна литература.
Дополнителни часови.
Дополнително објаснување.
Изведенки
дополнително прил.
Пример: Седницата ќе ја закажеме дополнително.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи