а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дополнение

мн. дополненија
Вид збор: Именка, среден род
1. Тоа што се додава кон нешто за дополнување, за да стане целосно, полно, завршено.
Англиски: addition Албански: plotësim
Примери:
Вториот дел е дополнение за изгубените листови.
Во програмата беа внесени уште некои дополненија.
2. додаток
Англиски: supplement Албански: shtojcë
Употреба: Граматика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи