а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

допокрие

допокријат
Вид збор: Глагол, свршен
Покрие целосно, до крај.
Англиски: cover
Примери:
Куќата ја допокривме.
Изведенки
допокрива несв.
допокриваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи