а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доплови

допловат
Вид збор: Глагол, свршен
Стигне некаде со пловење.
Англиски: ship
Употреба: Транспорт
Примери:
Бродот доплови во близина на екваторот.
Туристите допловија до брегот и тука се истоварија.
Изведенки
допловува несв.
допловуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи