а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доплете

доплетат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Исплете до крај.
Англиски: knit Албански: thur krejt
Примери:
Баба ми го доплете џемперот уште вчера.
2. Додаде, вметне нешто со плетење.
Англиски: knit Албански: shtoj duke thur
Примери:
Доплела уште неколку шари на чорапите.
Изведенки
1. доплетува несв.
доплетуваат
2. доплетување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи