а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доплаче

доплачат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Престане да плаче.
Англиски: stop crying Албански: mbaroj me të qarë
Примери:
Го доплакаа мртовецот.
2. (се доплаче) Престане да плаче.
Англиски: stop crying Албански: qaj shumë
Употреба: Безлично
Примери:
Ми (ти, му...) се доплаче безл.
Ме опфати расположение за плачење, ми дојде да плачам.
Кога ја видов неговата слика, ми се доплаче.
Изведенки
1. доплачува несв.
доплачуваат
ми (ти, му...) се доплачува
2. доплакува несв.
доплакуваат
ми (ти, му...) се доплакува
FlexiMac
 менување на македонски глаголи