а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доплата

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Разлика во цената или вредноста на нешто што треба да се доплати; додаток во пари за делумно платен предмет.
Англиски: extra payment
Употреба: Економија
Примери:
Стариот стан го заменив за поголем со доплата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи