а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

допишува

допишуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Завршува со пишувањето.
2. Додава, дополнува нешто пишувајќи.
3. (се допишува) Води преписка со некого.
Англиски: correspond
Примери:
Ние се допишувавме долго време.
Јас уште се допишувам со него.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи