а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

допишување

мн. допишувања
Вид збор: Именка, среден род
1. Додавање со пишување, впишување.
Албански: shkruajtje shtesë
Примери:
Допишувањето на знаците во текстот му одземаше многу време.
2. преписка, кореспонденција
Англиски: correspondence Албански: korespondencë
Примери:
Кај децата постоеше голем интерес за допишувавме со нови другарчиња.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи