а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

допише

Види и: пише (св.)
допишат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Заврши со пишувањето.
Албански: shkruaj deri në fund
Примери:
Го допишав и последниош стих.
2. Додаде, дополни нешто пишувајќи.
Албански: shtoj shkruajtjen
Примери:
Допиша уште неколку реченици во текстот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи