а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

допита

(се) допитаат
Вид збор: Глагол, свршен
допраша
Англиски: ask
Употреба: Дијалектен збор
Изведенки
допитува несв.
(се) допитуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи