а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дописништво

дописништвото
Вид збор: Именка, среден род
1. Работна единица во некое место од која се испраќаат новинарски текстови до главната редакција.
Албански: korespondencë
2. Занимање, работа на дописник.
Албански: korespondenc
FlexiMac
 менување на македонски глаголи