а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дописник

мн. дописници
Вид збор: Именка, машки род
Лице што пишува и испраќа новинарски текстови (во весник, радио) од некое место во земјата или од странство.
Англиски: correspondent
Примери:
Тој е дописник на еден белградски весник.
Неколку години работеше како воен дописник.
Изведенки
дописнички прид.
дописничкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи