а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

допира

допираат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 1104
1. Воспоставува контакт со допир.
Англиски: touch Албански: prek
Примери:
Допира за рамо, рака.
Не го допира јадењето.
Не допирај ме!
2. Споменува, задира.
Англиски: touch Албански: prek
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ја допира темата.
3. Ги допира чувствата.
Англиски: touch Албански: prek
Примери:
Ми ја допира душата.
Изведенки
допирка ж.
мн. допирки
тангента
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК