а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

допингува

допингуваат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Дава средство за допинг.
Англиски: dope
Употреба: Спорт
2. (се допингува) Зема допинг.
Англиски: dope
Употреба: Спорт
Примери:
Одамна кружат гласини дека тој се допингува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи