а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

допие

допијат
Вид збор: Глагол, свршен
Испие до крај.
Англиски: drink off
Примери:
Тој на еден здив ја допи вотката.
Останаа да го допијат виното.
Изведенки
допива несв.
допиваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи