а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

допече

допечат
Вид збор: Глагол, свршен
Испече нешто до крај, го заврши печењето на нешто до потребната мера.
Англиски: bake off
Примери:
Овој фурнаџија честопати не го допечува лебот.
Таа го допече зелникот.
Изведенки
допечува несв.
допечуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи