а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

допечати

допечатат
Вид збор: Глагол, свршен
Напечати, испечати до крај.
Англиски: print
Примери:
Книгата беше допечатена по неговата смрт.
Изведенки
1. допечатува несв.
допечатуваат
2. допечатување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи