а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

допаѓа

допаѓаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 5055
1. Паѓа до крај.
2. (ми, му, им, се допаѓа) бендисува
Англиски: like
Употреба: Разговорно
Примери:
Девојката многу му се допаѓа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК