а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

допатува

допатуваат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Дојде, стигне до определено место (обично со превозно средство).
Англиски: arrive Албански: arrin, vjen
Примери:
Јас допатував по твоја лична покана.
Тој допатува со еден стар автобус.
Во градот допатувал циркус.
2. Заврши со патувањето.
Албански: arrin, vjen
Примери:
Долго патував низ светот и допатував.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи