а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

допатка

допаткаат
Вид збор: Глагол, свршен
Дојде, стигне некаде со паткање.
Примери:
Таа кроце допатка до неговата одаја.
Допаткавме до дома.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи