а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

допати

Вид збор: Прилог
Следниот пат, другпат.
Англиски: next time
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Допати ќе дојдам и кај вас.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи