а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

допасе

допасат
Вид збор: Глагол, свршен
Престане да пасе, заврши со пасењето.
Англиски: graze
Употреба: Земјоделство
Примери:
Воловите допасоа и тој ги потера кон дома.
Изведенки
1. допасува несв.
допасуваат
2. допасување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи