а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

допадне

допаднат; допадни, допаднам, допаднете; допаднав, допаднаа; допаднал; допаднат; (ќе) допаднев, (ќе) допаднеа; (ќе) допаднел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 3776
1. Дојде, стигне неочекувано, одненадеж.
Англиски: appear Албански: arrij
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Во одајата допадна едно дете.
Како допадна ти овдека?
2. Дојде, падне нешто некому в рака.
Англиски: fall into hands Албански: bien në duar
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Не сакам дневников да допадне во нечии раце.
Му даваа сѐ што ќе им допаднеше до рацете.
3. (се допадне) (Ми) се бендиса, (ми) остави убав, силен впечаток.
Англиски: like Албански: pëlqen
Примери:
Ни малку не му се допадна оваа глетка.
Девојката многу му се допадна.
Ми се допаднаа неговите манири.
Изведенки
допаѓање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК