а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

допадлив

допадливиот
Вид збор: Придавка
1. Што е убав, привлечен, симпатичен.
Англиски: attractive
Примери:
Косата и беше свиена во допадлива фризура.
Под него се постилаше допадлива глетка.
2. Што е љубезен, услужлив.
Англиски: kind
Примери:
Го рече тоа на допадлив начин.
Изведенки
1. допадливо прил.
Пример: Беше допадливо полничка.
2. допадливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи