а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доотслужи

доотслужат
Вид збор: Глагол, свршен
Отслужи до крај.
Примери:
Ја доотслужи затворската казна.
Изведенки
1. доотслужува несв.
доотслужуваат
2. доотслужување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи