а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доотепа

доотепат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Отепа тоа што останало неотепано, отепа до крај.
Англиски: kill
2. (се доотепа) Се отепа до крај.
Англиски: kill himself
Изведенки
доотепува несв.
(се) доотепуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи