а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доотвори

доотворат
Вид збор: Глагол, свршен
Отвори нешто до крај.
Англиски: open up
Примери:
Радосно ја доотворил портата.
Ги доотвори очите.
Изведенки
доотвора несв.
доотвораат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи