а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доостри

доострат
Вид збор: Глагол, свршен
Остри, изостри до крај.
Англиски: sharpen
Примери:
Доостри го моливчето!
Изведенки
доострува несв.
дооструваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи