а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доора

доораат
Вид збор: Глагол, свршен
Заврши со орањето, изора до крај.
Англиски: plough
Употреба: Земјоделство
Примери:
Ги ораше браздите што не успеа да ги доора татко му.
Изведенки
1. доорува несв.
дооруваат
2. доорување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи