а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доопреми

доопремат
Вид збор: Глагол, свршен
Дополнително опреми.
Англиски: retrofit
Примери:
Противпожарната единица ќе се доопреми со апарат за прочистување на дим.
Да се доопреми хемиската лабораторија.
Изведенки
1. доопремува несв.
доопремуваат
2. доопремување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи