а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дооди

доодат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 24039
Со одење стигне до определено место, до крај.
Англиски: walk
Примери:
Го доодуваше патот кон планината.
Изведенки
1. доодува несв.
доодуваат
2. доодување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи