а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дооден

доодениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 16708
1. Што е физички опаднат, преморен, капнат.
Англиски: worn out
Примери:
Тајфата ја водеше доодено старче.
Колата ја тргаа два доодени коња.
2. Што е расипан, истрошен.
Англиски: worn out
Употреба: Преносно значење
Примери:
Дооден часовник.
Изведенки
дооденост ж.