а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доодбере

доодберат
Вид збор: Глагол, свршен
Одбере до крај.
Англиски: select, choose
Примери:
Доодбрав од тоа што остана.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи