а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дообјасни

дообјаснат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Објасни тоа што останало нејасно, објасни до крај.
Англиски: explain Албански: sqaroj
Примери:
Изгуби желба да ја дообјасни својата мисла.
Останува една работа што ќе мораме да ја дообјасниме.
2. (се дообјасни) Се изјасни, се искаже до крај.
Англиски: explain Албански: sqaroj
Примери:
Чекаше овој да се дообјасни.
Ние немавме прилика да се дообјасниме.
Изведенки
1. дообјаснува несв.
(се) дообјаснуваат
2. дообјаснување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи