а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дообразува

дообразуваат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Дополнително образува.
Англиски: educate
Употреба: Образование
2. (се дообразува) Добие дополнително образование.
Англиски: educate
Употреба: Образование
Примери:
Понатаму, ученикот може да се дообразува и на додипломски и на постдипломски студии.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи