а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дообере

дооберат
Вид збор: Глагол, свршен
Обере нешто до крај.
Англиски: harvest
Примери:
Ги дообравме и последните плодови од градината.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи