а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доноси

доносат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Носи нешто до крај, додека требало или додека можело да се носи.
Англиски: carry Албански: bart, sjell, bie
Примери:
Вреќата беше претешка, одвај ја доносив до дома.
2. За жена - поднесе бременост до породување.
Англиски: carry Албански: baj, bart
Примери:
Не го доноси детето и се породи предвреме.
Изведенки
доносува несв.
доносуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи