а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доминантен

доминантни
Вид збор: Придавка
Што доминира, преовладува над другите; што е главен, најважен.
Англиски: dominant
Примери:
Народните песни се доминантен дел на нашето народно поетско творештво.
Од повеќе светилки избиваше светлина во разни бои од кои доминантна беше црвената.
Ние ги имавме заземено доминантните позиции.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи