а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

домет

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23117
1. Далечина до која може да се дофрли или да се дофати нешто.
Англиски: range Албански: arritje
Примери:
Потерата наближи на домет.
2. Граница на достигнување, остварување во професионална, умствена или друга област.
Англиски: range Албански: arritje, kufi
Употреба: Преносно значење
Примери:
Неговите дела се повисок домет во поглед на совршенството.