а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дома

Види и: дом (м.)
(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3691
дом
Англиски: home Албански: shtëpi
Употреба: Разговорно
Примери:
Тие беа одвикнати да имаат своја дома.
Гавраништа имаше во секоја дома.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК