а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

домаќинство

мн. домаќинства
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 4575
1. Лицата што живеат заедно како едно семејство и нивниот имот.
Англиски: household Албански: amvsëri
Употреба: Економија
Примери:
Таа ќе има свое домаќинство.
Во Македонија биле колонизирани околу 7.000 домаќинства.
2. (само едн.) Работите поврзани со потребите на семејството и домот.
Англиски: household Албански: amvisëri
Примери:
Еден човек му го водеше сето домаќинство.
Судијата ги праша дали воделе заедничко домаќинство.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК